Diş Teli Türleri Nelerdir?

Diş teli tedavisinde hasta bireyin tercihine göre tedavi sürecinde kullanılacak olan diş teli türleri değişiklik göstermektedir. Sizin için hangi diş teli türünün daha uygun olduğunu öğrenebilmek için diş teli türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Makalemizi inceleyerek Diş Teli Türleri hakkındaki tüm ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi

Mükemmel dizilime sahip dişlere sahip olmak ister misiniz? Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz?

Hemen Bilgi Alın

Kliniğimizden 7/24 anında diş tedavileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Randevu Oluşturun

Türkiye'nin bütün illerinden tedavi için randevu oluşturabilirsiniz.

Dişlerinde dizilim problemleri olanlar, çeşitli çene problemleri yaşayanlar, dişlerinin konumundan ya da dişlerindeki yamukluklardan şikayetçi olanlar diş teli tedavisi için diş hekimlerine başvururlar. Diş hekimleri sizlere diş teli tedavisiyle yardımcı olarak sizleri bu rahatsızlıklarınızdan kurtarabilir. Diş teli tedavisinde hangi diş tellerinin kullanılacağını diş hekimleri genellikle hasta bireyin insiyatifine bırakır. Bireyde hastalığının durumuna ve diğer çeşitli etkenlere göre Diş teli türleri arasında seçim yapar ve tedavi sürecine başlanır.

Ortodonti tedavisinde kullanılan 4 farklı diş teli çeşidi vardır. Diş Teli Çeşitleri şunlardır.

  • Metal Diş Teli
  • Şeffaf Diş Teli
  • Lingual Diş Teli
  • Şeffaf Plak

Metal Diş Teli

Ortodonti tedavisinde en yaygın olarak kullanılan diş teli çeşidi metal diş telleridir. Daha uygun fiyatlı olması ve diğer diş teli çeşitlerine göre daha sağlam olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak estetik açıdan sıkıntı oluşturabileceği için bazı insanlar çeşitli nedenlerden dolayı metal diş tellerini tercih etmemektedir.

Metal diş teli, diş teli tedavisinde kullanılan braketlerin metalden üretilmesinden dolayı bu ismi almıştır. Diş teli tedavisinde metal braketler dişlerin üzerine yapıştırılır ve diş telleriyle sabitlenerek diş teli takma süreci tamamlanır.

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli, diş teli tedavisinde kullanılan braketlerin şeffaf olmasından dolayı bu ismi almıştır. Porselen braket olarak da bilinin şeffaf braketler dışarıdan bakıldığında fark edilmesi zor olduğu için estetik görünümüne önem veren insanlar tarafından diş teli tedavisinde tercih edilen diş teli çeşididir.

Şeffaf braketler metal braketler kadar sağlam değildir. Bu nedenle dişlerin istenilen dizilime gelmesi için sıkma işleminde biraz esnek davranılabilir. Bu durumda tedavi sürecinin az bir süre daha uzamasına yol açabilir.

Lingual Diş Teli

Lingual diş teli, görünmez diş teli tedavisi olarak da bilinmektedir. Bu diş teli çeşidinde kullanılan braketler dişlerin içe bakan yüzeyine yerleştirildiğinden dolayı dışarından görülmesi neredeyse imkansızdır. Diş teli tedavisinde estetik sıkıntılarla karşılaşmamak isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemdir. Ancak bu tedavi de braketler sadece iç tarafı yerleştirildiğinden dolayı diş teli tedavisinin süresi uzayabilir.

Şeffaf Plak

Şeffaf plak, alışıla gelmiş diş teli tedavilerinden farklı olarak bu plaklar dişlere takılıp çıkarılabilmektedir. Yemek yerken, ağız ve diş bakımınızı gerçekleştirirken bu plaklar çıkartılabilir. Şeffaf oldukları için dişlerinize takılıyken dışarıdan fark edilmesi oldukça zordur.

Diş hekimlerimiz

Şimdi ara

Whatsapp

İnstagram