Kanal Tedavisi

Diş çürüklerinin temizlenmesinde başvurulan yöntemlerden biri Kanal tedavisidir. Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Gibi soruların cevaplarına ve Kanal Tedavisi hakkındaki tüm bilgilere ulaşabilmek için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nedir?

Diş çürüklerinin temizlenmesinde başvurulan yöntemlerden biri Kanal tedavisidir.

Hemen Bilgi Alın

Kliniğimizden 7/24 anında diş tedavileri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Randevu Oluşturun

Türkiye'nin bütün illerinden tedavi için randevu oluşturabilirsiniz.

Kanal tedavisi, enfekte olmuş ya da dişlerin çürüklerinin temizlenmesinde uygulanan ağız ve diş tedavi yöntemlerinden biridir. Dişlerde oluşan çürükler zamandı temizlenmez ise ilerleyen süreçte dişlerin kaybedilmesine yol açabilir. Ayrıca çürükler çevre dişlere de zarar vererek o dişlerin çürümesine ve kaybedilmesine kadar yol açabilir. Bu nedenle dişlerinizde çürük varsa biran önce diş hekimlerine başvurarak kanal tedavisiyle çürükleri temizleterek ağız ve diş sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, uzman diş hekimleri ya da endodontistler tarafından gerçekleştirilmektedir. Dişlerinizdeki çürükler için diş hekimlerine başvurduğunuzda, diş hekimleri ilk olarak diş köklerindeki kanalların şeklini görebilmek için röntgen çekecektir. Bu şekilde çürüğün durumunu görerek temizleme işlemine başlayacaktır. Bunun için dişinize lokal anestezi uygulayacaktır.

Bölge uyuştuktan sonra bölgenin kuru kalması için bölgenin etrafına bir lastik yerleştirir. Daha sonra diş köküne ulaşabilmek için diş hekimleri bir delik açacaktır. Açılan delikten kanal tedavisiyle dişteki enfeksiyonlar ve pulpa dişten çıkarılır. Sonrasında da kök kanal törpüleme işlemiyle diş kökü temizlenir. Kökten çıkan mikro kalıntıları temizleyebilmek için düzenli olarak su ya da sodyum hipoklorit kullanılarak diş kökünün temizliği tamamlanır ve açılan delik geri kapatılır. Bu şekilde kanal tedavisi bitmiş olur.

Kanal tedavisinin ne kadar süreceği kaç dişin çürük olduğuna, enfeksiyonların durumuna, sinirlerin temizlenmesine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca tedavi esnasında diğer tedavi türlerine başvurulup başvurulmayacağı gibi durumlarda sürecin uzamasına neden olabilir. Ancak ortalama olarak kanal tedavisi 30 – 90 dakika gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Kanal tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz.

  • Tedaviden sonraki birkaç gün sert ya da kabuklu yiyecekleri tüketmekten kaçının.
  • Ağız ve diş hijyeninizi gereken özeni gösterin ve doğru şekilde temizliğinizi gerçekleştirin
  • Ağız ve diş bakımınıza ek olarak diş ipi kullanmasını ihmal etmeyin.
  • Tedaviden sonraki birkaç gün yapışkan, şekerli gıdaların tüketmekten kaçının.

Diş hekimlerimiz

Şimdi ara

Whatsapp

İnstagram